OA ŠUMPERK poznala kus Evropy

V září 2019 vycestovala téměř padesátka žáků druhých ročníků z obchodní akademie poznávat život v Amsterdamu, Bruselu a Paříži. 17hodinová cesta do Holandska byla sice místy vyčerpávající, ale s pohodovými řidiči a dobrou náladou se vše dalo zvládnout. O tom, jak rychle plyne život v Amsterdamu, poznal každý hned v prvních minutách. Všude samá kola, obrovská rychlost, hluk a spěch mnoha lidí některé doslova šokoval. „Amsterdam byl přesně takový, jak ho prezentují všechny filmy a knihy,“ řekla Tereza Kubištová z 2. A. „I mě Amsterdam zaujal a budu se zde chtít vrátit,“ napsal nejmenovaný žák z druhého ročníku. „Osobně mi vadili všudypřítomní cyklisté, kteří snad mají přednost úplně všude.“ I toto se objevilo v některých hodnoceních.

Procházkou uličkami této nizozemské metropole jsme dorazili k Rijksmuseu, v němž se nachází soubor dvaceti Rembrantových obrazů, dostali jsme se k Anne Frank House, navštívili květinové trhy a dopřáli si i plavbu po grachtech. Během celého dne jsme pozorovali zajímavou holandskou architekturu v podobě tančících domů, a dokonce jsme nakoupili mnoho suvenýrů, jež jsou typické právě pro Holandsko. Závěr uplakaného dne patřil procházce ve čtvrti Red Light District. „Od Bruselu jsem očekávala nejmíň, ale velice mile mě překvapil. Bohužel jsme měli málo času,“ tvrdí jedna ze studentek 2. A.

Následující den jsme se přesunuli do jednoho z hlavních měst Evropy – do Bruselu. Podívali jsme se do areálu bruselského výstaviště, kde se konala světová výstava EXPO 58 a kde se nachází ATOMIUM – 102 m vysoký model jádra atomu železa. Tato impozantní stavba patří vedle Eiffelovy věže k nejodvážnějším evropským stavebním počinům nové doby. Všechny  překvapilo, jak  to v této ocelovo-hliníkové stavbě, tvořené devíti velkými koulemi o průměru 18 metrů, vypadá. V každé z nich se nachází jedna expozice, v nejvyšší kouli jsme pak našli moderní restauraci, z které jsme viděli Brusel jako na dlani. Poté jsme se přesunuli do centra, prohlédli si světoznámého Mannekenpis (čůrajícího chlapečka, který byl kvůli slavnostem města oblečen) a ochutnali pravé belgické pralinky, koupili jedno z 600 druhů piva a dopřáli si i kalorickou bombu v podobě belgické vafle. Měli jsme štěstí, protože paní průvodkyně, jež v Bruselu žije, nám ukázala opravdu městské skvosty, vyprávěla  různé příhody ze života a domluvila nám nejen ochutnávku pralinek, ale zajistila i český výklad o jednotlivých druzích čokolády a piva. Odpoledne jsme si prohlédli katedrálu sv. Michala a večer jsme odcestovali do Francie.

Zlatým hřebem poznávacího zájezdu byla pro všechny okouzlující Paříž. První z památek nás přivítala při samotném vjezdu do samotného centra – Vítězný oblouk, jenž dal postavit Napoleon Bonaparte. A z úžasu jsme nevyšli. Po dalších minutách nás vítala slavná TOUR EIFFEL – symbol Paříže. Dokonalý zážitek, vynikající počasí a ohromující město nás nabíjelo po celý den. Na přání žáků šel s námi průvodce Igor na ochutnávku šneků a baget,  ukázal nám nejen Louvre, ale také zahrady Jardins du Trocadéro, zavedl nás do naprosto úchvatného kostela sv. Eustacha, který je dle jeho názoru stejně krásný jako Montmartre, a dostali jsme se i do obrovského obchodního centra v srdci Paříže. Plni dojmů jsme kráčeli náměstím Svornosti – Place de la Concorde směrem k Elysejskému paláci, sídle fr. prezidenta Emmanuela Macrona.  Blížil se závěr dne a my jsme se ocitli na obrovské lodi, která nás unášela po vlnách Seiny. Se zatajeným dechem jsme pozorovali Eiffelovku, která se zahalila do zlatého  a posléze stříbrně blikajícího hávu. Tento okamžik zůstane v srdcích všech.

Celkem jsme  nachodili 45 km, ujeli 3000 km a získali mnoho informací, ale také praktických zkušeností. „Až na nepříznivé počasí v Amsterdamu byl celý zájezd úžasný. Všechna tři místa byla krásná a my přijeli plni nových zážitků a dojmů,“ napsala do hodnocení Barbora Žaitliková, žákyně 2. A třídy.

„Byl to velmi vydařený zájezd, kdy jsme si společně s žáky zpříjemnili chladné podzimní dny a načerpali pozitivní energii. I když jsme všichni přijeli vyčerpáni, myslím, že na zájezd budeme všichni ještě dlouho vzpomínat. Skvělá byla atmosféra v luxusním autobuse, která se stala na krátký čas naším společným domovem, a také to, jak se žáci dokázali na pár dní odpoutat od svých mobilních přístrojů, dokázali si doslova užívat života a naplno vnímali krásy těchto okouzlujících zemí. Určitě děkuji všem, kteří přispěli k tomu, že se zájezd  mohl konat podruhé v tomto kalendářním roce, a obrovské díky patří i mé kolegyni Ing. Lence Serafinové, dále CK PRO TRAVEL a především spolehlivým a pohodovým řidičům.“  L. Divišová