Obchodní akademie (63-41-M/02)
je koncipována jako střední odborná škola obchodně podnikatelského zaměření, která připravuje odborné pracovníky pro výkon širokého spektra ekonomických, obchodně podnikatelských, administrativních a organizačních činností ve všech typech organizací a pro další vzdělávání na vyšších odborných a vysokých školách. Cílem vzdělávání je vybavit žáky obecně použitelnými kompetencemi nezbytnými pro profesní uplatnění a celoživotní učení. Škola své absolventy připravuje tak, best place to buy replica watches online aby se v praxi rychle orientovali a zapracovali, aby se postupně dále specializovali a pružně se přizpůsobovali změnám v obchodně podnikatelské praxi. Absolvent obchodní akademie získává složením maturitní zkoušky úplné střední odborné vzdělání, které mu umožňuje ucházet se o vzdělávání na vysoké škole a vytváří podmínky pro získání oprávnění k podnikatelské činnosti.
Učební plán Obchodní akademie
- Učební plán oboru ke stažení (formát PDF)
Předměty povinného základu:
- Český jazyk a literatura
- Dva cizí jazyky (ANJ, NEJ, RUJ)
- Občanská nauka
- Dějepis
- Hospodářský zeměpis
- Fyzika
- Chemie
- Biologie
- Matematika
- Tělesná výchova
- Informační a komunikační technologie
- Písemná a elektronická komunikace
- Ekonomika
- Účetnictví
- Právo
- Ekonomické cvičení
- Cvičná kancelář
- Statistika
- Příprava a řízení projektů
Výběrové předměty:
- Společenskovědní seminář / Seminář z matematiky
Ekonomické lyceum (78-42-M/02)
představuje nový studijní obor připravující žáky pro studium ekonomických, popř. právních směrů v postsekundárních formách vzdělání, zvláště na vysokých a vyšších odborných školách. Cílem studijního oboru je vybavit žáky takovými kompetencemi, které jim usnadní adaptaci na požadavky vysokoškolského studia a ekonomických disciplín. Vytváří se tak další vzdělávací cesta pro značnou část středoškolské populace, která má hlubší zájem o ekonomické obory, je více teoreticky orientovaná a směřuje k vyššímu než středoškolskému vzdělání. Vzdělávací obor ekonomické lyceum je v souladu s doporučeními zahraničních expertů na rozšíření nabídky všeobecného vzdělání na středních školách v ČR a je v souladu se vzdělávacími trendy v EU a nastoupenou koncepcí MŠMT. Z tohoto hlediska se jedná o nový studijní obor, který byl po úspěšných výsledcích experimentálního ověřování schválen MŠMT a označen jako vzdělávací obor s evropským rozměrem vzdělání.
Učební plán Ekonomického lycea
- Učební plán oboru ke stažení (formát PDF)
Předměty povinného základu:
- Český jazyk a literatura
- Dva cizí jazyky (ANJ, NEJ, RUJ)
- Občanská nauka
- Dějepis
- Psychologie
- Zeměpis
- Fyzika
- Chemie
- Biologie
- Matematika
- Společenská kultura
- Tělesná výchova
- Informační a komunikační technologie
- Písemná a elektronická komunikace
- Ekonomika
- Cvičná kancelář
- Účetnictví
- Právo
Výběrové předměty:
- Společenskovědní seminář / Seminář z matematiky
ODBORNÉ PŘEDMĚTY
Charakteristika některých odborných předmětů:
- Ekonomika – předmět ekonomika vede k vytváření kompetencí k ekonomickému myšlení, zajišťování podnikových činností, uplatňování marketingového přístupu a efektivnímu hospodaření s finančními prostředky. Předmět zahrnuje učivo o podnikání a podnikových činnostech, učivo o marketingu a prodejních činnostech v tuzemsku a se zahraničím, učivo o replicas de relojes financování podniku a finančním trhu, učivo o úloze státu, hospodářské politice a místě národního hospodářství ve světové ekonomice, bankovnictví, daně, mezinárodní obchod, management, cestovní ruch.
- Účetnictví – v předmětu účetnictví se rozvíjejí zejména kompetence k ekonomickému myšlení a kompetence k efektivnímu hospodaření s finančními prostředky. Předmět zahrnuje učivo účetnictví, a to finančního a manažerského, s propojením na daňové otázky.
- Informační a komunikační technologie – výuka je zaměřena na získávání vědomostí a dovedností nezbytných k ovládání typického programového vybavení při řešení ekonomických úloh, vyhotovování písemností, vyhledávání informací a komunikaci. Cílem předmětu je naučit žáky pracovat se standardním vybavením počítače.
- Právo – právo poskytuje přehled o právním řádu a systému práva. Jeho úkolem je utvářet právní vědomí na potřebné úrovni a vést studenty k dodržování právních předpisů. Vyžaduje se orientace v právním řádu a základních ustanoveních především práva obchodního, občanského a pracovního.
- Písemná a elektronická komunikace – vyučovací předmět je zaměřen na získávání dovedností ovládat klávesnici počítače desetiprstovou hmatovou metodou. Žáci vyhotovují na počítači různé druhy písemností v normalizované úpravě, příp. s využitím šablon dopisních předtisků. Získávají vědomosti o obsahové náplni a stylizaci obchodních dopisů. Komunikují prostřednictvím elektronické pošty a pracují s webovými stránkami.
- Statistika – předmět rozvíjí kompetence k práci s informacemi a kompetence k matematickým aplikacím. Cílem je seznámit žáky s podstatou vybraných metod a ukazatelů, které lze využít k provádění statistických prací v oblasti ekonomiky.